Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Budynek Wrzosu niszczeje od lat

2021-04-01 01:18
 

Radny Przemysław Majcherkiewicz uważa, że budynek byłego "Wrzosu" narusza estetykę Mogilna. Z kolei radny Grzegorz Stochliński wytyka poprzednim rządzącym sprzedaż tej nieruchomości osobie prywatnej. W efekcie tego budynek mieszczący się w centralnym punkcie miasta, od wielu lat "straszy" mieszkańców i przyjezdnych.

W trakcie obrad komisji Rady Miejskiej w Mogilnie, w momencie dyskusji na temat fontanny radny Grzegorz Stochliński porównał dawny "Wrzos" właśnie do mogileńskiej fontanny, jako chluby i wizytówki Mogilna. Dodał również, że poprzednie władze zaniedbały tę nieruchomość, która później została sprzedana.

- Kto sprzedał Wrzos? Która władza sprzedała Wrzos? To była kiedyś chluba i wizytówka Mogilna, tak jak dzisiaj chlubą i wizytówką Mogilna jest fontanna (...) I dzisiaj widzimy, jak wygląda budynek Wrzosu. Co zrobiła poprzednia władza? Zaniedbała. Panie Majcherkiewicz, to jest prywatna własność osoby prywatnej i wyście to sprzedali. I nic dzisiaj radzie miejskiej i burmistrzowi do tego budynku - mówił radny Grzegorz Stochliński.

Temat budynku byłego "Wrzosu" poruszył też radny Przemysław Majcherkiewicz. Przypomniał on wszystkim, że niegdyś Leszek Duszyński jeszcze jako radny krytykował swoich poprzedników - Stanisława Łaganowskiego i Jacka Kraśnego za nieestetyczny wygląd tego budynku i deski w oknach.

- Panie burmistrzu, to jest fajna sprawa, że się pamięta tylko te lepsze rzeczy, a tych gorszych, jak pan powiedział, się nie pamięta (...) Kiedy pan został radnym w 98 roku, pierwsza kadencja i słynny Wrzos był sprzedany, bo taka była potrzeba, tak jak pan próbuje sprzedać 3 hektary ziemi przy ulicy Kościuszki w Mogilnie, to wtedy pan bardzo mocno krytykował burmistrza Łaganowskiego w pierwszej kadencji oraz w drugiej burmistrza Kraśnego za to, że dechy wiszą na oknach Wrzosu, że jesteście nieudacznikami, nie potraficie zadbać o estetykę miasta. Ja wiem, że panu zależy na estetyce miasta i taką estetykę mamy od 2008 roku nadal. Czyli mamy 13 lat pana rządów i w tej sprawie nic nie zostało zrobione. Ja wiem panie Grzegorzu i wielu innych, że to nie jest takie proste. Ale ja będąc urzędnikiem Urzędu Miejskiego w Mogilnie, pamiętacie niektórzy z państwa, jak wyglądał hotel Polonia z oknami wybitymi, z których szyby spadały na ulicę Jagiełły. On był też w rękach prywatnych. Odzyskane było mienie pochodzenia żydowskiego i ja tego właściciela pismem jednym w oparciu o przepisy prawa budowlanego zmusiłem jak gdyby do tego. Burmistrz nie wierzył w to mój szef, że to się uda. Udało się i właściciel tej nieruchomości wyremontował to, wynajmuje - relacjonował Przemysław Majcherkiewicz.

Radny sugerował także, że przepisy prawa pozwalają samorządom w przypadku rażącej degradacji nieruchomości, odnowić dany budynek i wpisać gminę do hipoteki księgi wieczystej.

- W przepisach prawa budowlanego jest zapis, że gmina ma prawo, jeżeli nieruchomość rażąco odbiega swoim wyglądem i stanem od budynków sąsiednich wejść na hipotekę, wyremontować, zrobić z tym budynkiem i koniec. Tylko trzeba odrobinę dobrych chęci. Ja szczegółów nie znam, nie jestem z wykształcenia inżynierem budowlanym, jestem raczej biologiem, ale naprawdę nie możemy wiecznie dopuszczać do tego. Nasi goście z Engelskirchen nawet prywatnie mnie pytają: "Kiedy w końcu to zrobicie?", bo ja kontakt z Engelskirchen mam - mówił radny Przemysław Majcherkiewicz.

Burmistrz odparł jedynie, że radny Majcherkiewicz ma dobrą pamięć, a sam włodarz nie przypomina sobie, żeby dopuszczał się takiej krytyki. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

 » Do P.Wiesławy (Andrzej | 10-04-2021, 22:51:59)

Pani Wiesławo takich kwiatków w naszym mieście mnogo!

 » Zabytki naszego Mogilna (Mieszkanka | 09-04-2021, 20:01:23)

Zgadzam się z panem Radnym,mówi się, że " głową muru się nie przebije", wszyscy poprzedni rządzący wiedzą, kto do tego stanu doprowadził i kto na tej drodze stał, ale dziś są przepisy umożliwiające obecnego właściciela do wykonania takich prac, aby o Mogilnie nie mówili nasi rodowici mieszkańcy rozsiani po świecie, że to najbżytsze miasto jeśli chodzi o centrum miasta w naszym regionie.Panie Radny proszę zwrócić uwagę strażników miejskim aby zajęli się właścicielem działki za byłą " Milą" przy Brzyduli,totalne wysypisko śmieci przy parku, a przy Piułsudckiego następna działka wysypisko, liczę na pana Panie Radny.

 » !!!! (Wiesława z Bydgoszczy | 09-04-2021, 19:31:23)

A naprzeciwko straż pożarnej to dopiero straszydło. Po trzech latach jestem w Mogilno strasznie i brudno.Wspominam piękne miasteczko.

 » spostrzeżenie (Wielkopolanin | 09-04-2021, 13:01:27)

Ze zdziwieniem przeczytałem w lokalnym Tygodniku, jak to redaktor naczelny wspomina, że burmistrz Strzelna cyt. "ma szczęście, że nie ma w swojej radzie miejskiej takiej opozycji jak w Mogilnie". Koniec cytatu. Sugeruje tym samym, że mogileńska opozycja, byłaby przeciwna przejęciu budynku starej gorzelni strzeleńskiej i przeznaczenie jej na "cele kulturalne". To ciekawe, że redaktor wie co by zrobili mogileńscy radni! Przede wszystkim uważam, że w mogileńskiej radzie NIE MA OPOZYCJI!!! Są natomiast radni, myślący inaczej niż burmistrz Leszek Duszyński. Mają swoje wizje i pomysły na rozwój gminy. I mają do tego prawo! Bo nie burmistrz jest alfą i omegą. Jeśli tak, to rada miejska jest niepotrzebna. Zastanawia mnie to, dlaczego redaktor rzeczonego tygodnika zauważa co jest i co by było w Strzelnie "z zabytkami" a nie widzi swojej koszuli bliższej ciału? Ot chociażby marniejąca i idąca w ruinę zabytkowa wieża ciśnień w Szczeglinie, pozbycie się możliwości zakupu od PKP zabytkowej stolarni-kuźni i wieży ciśnień k. dworca PKP, doprowadzenie do rozbiórki słynnego już Magazynu Zbożowego GS ( miał się ostać w oryginale-tak mówiły ekspertyzy, które burmistrz wielokrotnie przedstawiał). A co z trzecią kolejową wieżą ciśnień stojącą na końcówce tzw. wolnych torów przy ul. Dworcowej? A co z zabytkowym młynem przy ul. Benedyktyńskiej? To właśnie ta tzw. mogileńska "opozycja" wielokrotnie pytała o te nieliczne miejskie zabytki i ich losy... Zauważam, że ani redaktor tygodnika, ani burmistrz Duszyński nie mają w ogóle jakiejkolwiek wiedzy nt. budynku po byłym Wrzosie. Boją się dotknąć ten temat, bardzo niewygodny...Lepiej iść "po łatwiźnie" i przekonać radnych swojej opcji, aby w Parku Miejskim pobudować Galerię PUSZKA! TO DOPIERO JEST SUKCES.

 » Wrzos (Popa | 07-04-2021, 16:21:12)

Lol

 » Wrzos (Gronostaj | 07-04-2021, 16:13:38)

MĄDRALE czemu nie staneliście w obronie Wrzosu i tych kamienic wtedy kiedy Bolan rozwalał 15 ścian nośnych pod nadzorem tamtejszego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mogilnie. Budynki osiadły,popękały ściany i dlatego tak teraz wyglądają.

 » Wrzos (Siok | 07-04-2021, 14:23:38)

Wrzos jak wrzos ,ale obok w małym pomieszczeniu jakie były pyszne kurczaczki z rożna ,pychotka ,mięsko soczyste, kości bialutkie, mniam mniam, nie to co teraz.kto pamięta ?

 » ED do rze gada (Mogilenski | 06-04-2021, 18:33:40)

ED do rze gada

 » biegły (Ed | 06-04-2021, 13:42:58)

pozbyć to trzeba się burmistrza, a rozwiąże się wiele wiele problemów

 » do Wielkopolanin (UPS | 06-04-2021, 13:24:16)

Podejrzewam, że ED nie jest ani burmistrzem, ani radnym miejskim. Przecież tu nie chodzi o to, aby posadzić pewną część ciała na stołku, ale po to się jest na stanowisku, aby pokazać, jak prężnie umie się działać.

 » wizytówka miasta (Wielkopolanin | 06-04-2021, 12:28:06)

ED! Widzisz, tak to jest w życiu, że nie wszystko udaje się doprowadzić do końca, chociażby przez bardzo skomplikowane przepisy i możliwości ich wyegzekwowania np. przez Gminę. Gdyby to było takie proste, dawno zapomnielibyśmy o tzw. Wrzosie. Jeśli jesteś taki biegły w sprawie, umiesz doradzać, krytykować, to zaproponuj burmistrzowi Duszyńskiemu, co ma zrobić, aby pozbyć się tego straszydła, "wizytówki" Mogilna?

 » BLA (I BLA | 05-04-2021, 22:41:29)

Przecież wszsytko (od lat) blokuje matka obecnego wiceburmistrza i jego rodzina z żądaniami kosmicznej kwoty za ruinę nad Wrzosem.Z Księżyca spadliście?

 » Do Ed.. (Mieeetek | 04-04-2021, 04:20:05)

Oto to, oto to!

 » Polonia (Ed | 03-04-2021, 13:38:59)

No nie rozumiecie że to Majherkiewicz jedyny jedynym pismem zmusił właściciela do... no właśnie do czego? Prywatny właściciel mial gdzieś te twoje pisma. Sprawa się toczyła swoimi torami bez pomocy politycznych aparatczyków. Tak samo nic nie zrobisz ty ani ten wasz burmistrz z wrzosem. Od was nic nie zależy bo macie za krótkie łapki. Bolan przedłużał licytacje co chwilę wyceniając drożej obiekt i wodził za nos wszystkich jak dzieci, zresztą dr ekonomii pokazał jak bankrutować z klasą. Nowy właściciel wzioł budę na spekulacje a nie po to by topić tu kasę jak w GS magazyn. I nie liczcie, że to odnowi czy coś. To nie publiczne pieniądze a prywatne. Zdrzyliscie się kapitalizmem i zatkało ryło. Także panie Majherkiewicz nie chwal sie nie chwal bo się.. czy jakoś tak.

 » do ja (Mecenas | 03-04-2021, 09:24:35)

Niemniej była restauracja Polonia i hotel były zakupione przeszły na końcu w ręce p. B. z Ciechocinka, który dokonał kapitalnego remontu obiektu i przebudował na lokale mieszkalne pod wynajem. Istotą jest to, że budynek nie straszy, tak jak ten „ po Wrzosie”.

 » Wrzos sztos (Nick | 03-04-2021, 07:21:29)

Wrzos byłby juz dawno odremontowany ale chcąc to zrobic inwestor naruszył ściany nośne i wyszedl zonk. Jedynym rozwiązaniem jest zrównanie z ziemią i budowa nowego obiektu, ale co na to konserwator... jakby co to mogę zrównać z ziemią budynek. Koszt:akt własności działki na moje nazwisko

 » Wrzos (Hejka | 02-04-2021, 22:00:53)

Kiedy to było ? Pół wieku ? Ech młodość !

 » polonia (ja | 02-04-2021, 21:12:06)

budynek gdzie była resteuracja Polonia był własnością pani Szymczak- czyli to nie mienie pożydowskie. Po wojnie został upaństwowiony a był to dom parterowy. Miasto dokonało remo0ntu dobudowując kilka kondygnacji z funduszy miejskich. W czasie rządów pana Kraśnego i gdy radnym był pan Duszyńki.zwrócono tą nieruchomość spadkobiercom pani Szymczak juz nie jako bydyneczek tylko jako gmach.Czyli nie było to mienie pożydowskie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 » wrzos (edi | 02-04-2021, 16:10:11)

Leszka burmistrza to magazyn zbozowy tylko interesuje a nie wrzos na starosc na gitarce bedzie gdzie pograc

 » Budynek (Marcin | 02-04-2021, 00:11:10)

Do mieszkanki proponował bym zgłaszać zaistniałą sytuację do strażnika Teksasu on zawsze pomoże o każdej porze

 » Śmieci grajdołka. (turysta | 01-04-2021, 18:57:25)

Ale,zawsze (bez)radni mogą sobie zrobić ulubione selfie,przed budynkiem,oczywiście w stosownych strojach,żeby pokazać stan "wizytówki"małomiasteczkowej.Są może "lekarze" w tym grajdole,co "leczą" zaniki pamięci co niektórych??Żenada.

 » Do poniiżej (SM | 01-04-2021, 17:23:03)

Co do „żuli” na schodach to proponuje dzwonic do komendanta straży miejskiej - przecież to ich działka

 » Planty (Mieszkanka | 01-04-2021, 13:21:34)

Budynek po bibliotece faktycznie straszy wyglądem, zaśmiecone schody i żule na schodach, ale jeszcze gorszy widok to spacerujące szczury przy WC, strach wyjść z dziećmi na spacer, może tym się zainteresuje gmina

 » Planty (Mieszkanka | 01-04-2021, 13:20:36)

Budynek po bibliotece faktycznie straszy wyglądem, zaśmiecone schody i żule na schodach, ale jeszcze gorszy widok to spacerujące szczury przy WC, strach wyjść z dziećmi na spacer, może tym się zainteresuje gmina

 » Wrzos (mieszkanka mogilna | 01-04-2021, 11:05:09)

To już nie wrzos tylko rudera i nie tylko na alejach budynek po bibliotece straszy następny za nim też.Pieniądze wywalone na budowane sklepy na targowisku ( potrzebne jak palec w du..e)można by przeznaczyć na rozbiórkę tych ruder i zagospodarować teren pod coś pożytecznego.Sklepów jest pod dostatkiem w których ludzi jest tyle co kot napłakał,a niektóre się nawet zamykają.

 » Wrzos (Mogilnianin | 01-04-2021, 09:25:41)

Ależ to Amerykę odkryli radni....bicie piany pod wyborców. Przecież Majcherkiewicz był v-ce burmistrzem i co i nic,nie kiwnął w sprawie Wrzosu a tu nagle stary temat się nawinął.Podobnie wyjadacz Stochliński.Działalność żadna ale ważne że są medialni-to wyborcom w tym grajdole wystarczy.

 » Wrzos (Mogilnianin | 01-04-2021, 09:21:43)

Ależ to Amerykę odkryli radni....bicie piany pod wyborców. Przecież Majcherkiewicz był v-ce burmistrzem i co i nic,nie kiwnął w sprawie Wrzosu a tu nagle stary temat się nawinął.Podobnie wyjadacz Stochliński.Działalność żadna ale ważne że są medialni-to wyborcom w tym grajdole wystarczy.

 » Naprawa (Mogilnianin | 01-04-2021, 09:10:32)

Lepiej wyremontować wrzos niż robić fontannę za grube tysiące. Lepiej będzie wyglądało centrum miasta niż fontanna w parku która i tak kiedyś dawno temu zbierała liście

 » Czerwony Wielkopolanin odleciał chyba (WLPK | 01-04-2021, 08:40:41)

po tych szczepionkach

 » Jak (Anty | 01-04-2021, 07:47:37)

Pisał jeden z redaktorów w jednej z gazet w sprawie 400 tys na remont fontanny że to niewiele jak na wizytówkę miasta ( niby fontanna). Tak naprawdę Wrzos i te,, Arkady,, przy nim plus latające wokół śmierci plus dziurawe drogi to jest prawdziwa wizytówka miasta i gminy. Wiem że Wrzos jest w prywatnych rękach ale ...

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Zatrzymali dilera na parkingu (1)
 » Kino w plenerze (0)
 » Wieża doczeka się remontu? (19)
 » Poduszka VISCO (0)
 » Sprawca kradzieży poszukiwany (13)
 » Kto zgubił telefon? (6)
 » Zajechał drogę pijanemu kierowcy (9)
 » Nowa wystawa od piątku (2)
 » 230. rocznica Konstytucji 3 Maja (8)
 » Dzień Ziemi w MOW Bielice (1)
 » Narodowy Program Szczepień (0)
 » RZADKWIN: Zrzut ścieków do jeziora (23)
 » Nietypowe znalezisko w Chabsku (16)
 » Nielegalny hazard w Strzelnie (9)
 » MOGILNO: Akcja na jeziorze (10)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ